Titu Maiorescu

Adresa: or. Chişinău, str Hânceşti 13

tel. (+373 22) 725 867

e-mail: maiorescu@yandex.ru

Liceul Teoretic „Titu Maiorescu”  - una din cele mai vechi instituţii de învăţământ din oraşul Chişinău, a fost fondat în anul 1954 ca şcoala medie de cultura generală №4, iar pragul secolului nou şcoala păşeşte într-o calitate nouă – în calitate de liceu.

Anul acesta liceul împlineşte 56 de ani de la fondare.

Din anul 2009 liceul este inclus în proiectul „PASH” – colaborare cu Germania în procesul de studiere a limbii germane.

Principii de activitate:

– autoinstruirea elevilor ca principiul de bază a procesului de studii

– conformitatea evaluării cu cerinţele curriculumului naţional

– crearea atmosferei pentru dezvoltarea personalităţii creative, capabile de a se adapta armonios în comunitate, reeşind din capacitaţile individuale a copilului ca a subiectul de cogniţie.

În cadrul liceului activează profesori cu studii superioare şi diverse grade didactice:

– gradul didactic 2 – 25 persoane

– gradul didactic 1 – 10 persoane

– gradul didactic superior  – 5 persoane

Începând cu anul 2004 elevilor celor mai buni ai liceului se acordă burse municipale nominale.

Liceenii noştri an de an obţin locuri premiante în cadrul olimpiadelor internaţionale, republicane şi municipale şi se plasează în top 10 a celor mai buni elevi din ţara.

Din anul 2004 până la 2009 numărul beneficiarilor de bursă municipală a atins 17 elevi.

91% de absolvenţi ai liceului nostru continuă studii în instituţiile de învăţământ din Moldova, Rusia, Anglia, Izrael, SUA, România, Ucraina.

În cadrul liceului se desfaşoară diverse activităţi extracuriculare secţie de modelare şi construcţie, secţia „Фантазеры” , secţie jucării pufoase  „Умелые ручки”, secţie modelare, ansamblul vocal „Bеселые нотки”, clubul de informatică, secţie ecologică, clubul etnofolcloric «Истоки» şi «Родники» etc. Secţii sportive baschet, volei, fotbal, şah.