Liviu Deleanu

Год основания: 1990
профиль: teoretic
сайт лицея:

1990-  se dă în exploatare edificiul din strada Liviu Deleanu în care ulterior se deschide gimnaziul nr.6.

1993- prin decizia Primăriei Chişinău gimnaziului nr.6 I se acordă numele poetului Liviu Deleanu.

2000- Gimnaziul nr.6 “Liviu Deleanu” este reorganizat în Liceul Teoretic “Liviu Deleanu”, păstrînd toate treptele de şcolaritate: primară, gimnazială, liceală.

2004- prin Hotărîrea Colegiului Ministrului Educaţiei nr.8.31 din 4 octombrie 2004 se acreditează Liceul Teoretic “Liviu Deleanu” la nivelul învăţămîntului primar, gimnazial şi liceal cu profilurile real şi umanist.

2004- Liceul Teoretic “Liviu Deleanu” devine instituţie pilot în implementarea Portofoliului European al Limbilor, proiect al Ministerului Educaţiei. Mai apoi devinind filiala Centrului de studiere a limbilor străine (engleză, franceză, spaniolă, italiană, germană) “Interstudia”.

Contigentul de elevi în liceu este comparativ stabil şi alcătuieşte  circa 1200 elevi repartizaţi în: 43 de clase – (a.s.2005-2006), 42 de clase – (a.s.2006-2007), 40 de clase – (a.s.2007-2008), 40 de clase – (a.s.2008-2009), 38 de clase (a.s 2009-2010).

În clasa I copiii sunt înmatriculaţi conform rezultatelor la testele de aptitudini numai în  clase cu profil la ariile curriculare: „Arte”, „Tehnologii”, „Coregrafie”. Treapta  primara si gimnazială activează în baza unui Plan Individual aprobat de ME în care orele opţionale sunt extinse la următoarele discipline de studii: ARTE (pictura, desen, design, compoziţia), TEHNOLOGII (arta culinară, împletit din fire textile (macrame), arta acului şi cusutul, croşetare, tricotare, broderie naţională, tehnologii vestimentare, lucrul cu materialele din natură, lucrări de mozaic suspendate pe ghips, arta pirogravării/traforajului, sculptură în lemn, ceramica, tehnologia prelucrării), COREGRAFIE (dans sportiv, dans modern).

Înmatricularea în liceu, la profilul real şi umanist, are loc în strictă conformitate cu Regulamentul de înmatriculare în liceu, elaborat anual de ME.

Liceul dispune de 43 de cabinete la disciplinele şcolare, 2 laboratoare de fizică, 2  de chimie, 1 de biologie, 2 de informatică dotate cu computere, bibliotecă, cantină cu bufet, cabinet medical, cabinet stomatologic, 2 săli de sport a cîte 298 m2 fiecare, sală de forţă, o sală de festivităţi, teren  sportiv.